فروش فوق العاده باز شد ، سیل متقاضیان پشت سد قرعه کشی خودرو!

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، فروش فوق العاده خودرو در سال 1400 به علت نهایی نشدن قیمت ها از سوی شورای رقابت متوقف بود. اما مجدداً در خرداد از سر گرفته شد. آنالیز جزئیات دومین فروش فوق العاده ایران خودرو و اولین فروش فوق العاده سایپا در خرداد امسال نشان می دهد بار دیگر سیل تقاضا برای حضور در طرح های فروش فوق العاده خودروسازان به راه افتاده است. فروش های فوق العاده بعد از اعلام رسمی افزایش قیمت ها توسط شورای رقابت انجام گرفته است.

فروش فوق العاده باز شد ، سیل متقاضیان پشت سد قرعه کشی خودرو!

وبلاگ انجمن گفتگو - اولین فروش فوق العاده خودرو بعد از اعلام قیمت های جدید برگزار گردید. در این فروش فوق العاده در مجموع 3 میلیون و 738 هزار و 992 نفر در فروش فوق العاده دو خودروساز عظیم کشور ثبت نام کردند. آبی های جاده مخصوص بیش از 92 درصد متقاضیان در این فروش های فوق العاده را به خود اختصاص داده اند.

به عبارت دیگر در مجموع 3 میلیون و 457 هزار و 538 نفر در بازه زمانی معین شده از سوی ایران خودرو در دومین فروش فوق العاده این خودروساز در امسال شرکت کردند. الباقی این تعداد یعنی عددی حول و حوش 6 درصد نیز برای دریافت محصولات تولیدی دیگر خودروساز عظیم کشور یعنی خودروساز سایپا نام نویسی کردند.

فاصله قیمتی کارخانه و بازار دلیل استقبال مردم بود

ریشه این میزان اختلاف در استقبال از محصولات دو خودروساز عظیم کشور را باید در فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار جست و جو کرد. بخشی از این اختلاف قیمت به محصولات عرضه شده مربوط می گردد.

آبی های جاده مخصوص 4 محصول را عرضه کردند. به جز پژو پارس با موتور TU5، سه محصول دیگر به نوعی در زمره محصولات نوبرانه ایران خودرو قرار می گیرند. البته پژو پارس نیز از فاصله قیمتی بالایی میان کارخانه و بازار بهره می برد.

سه محصول دیگر ایران خودرویی ها در این فروش فوق العاده خودرو بعد از چهارمین مجوز افزایش قیمت طی یکسال اخیر عبارت بودند: از رانا پلاس، سمند سورن پلاس و دنا پلاس با موتور توربوشارژ و گیربکس اتوماتیک.

اولین فروش فوق العاده سایپا ترکیبی از خودروهای قدیمی بود

اما نارنجی های جاده مخصوص اولین فروش فوق العاده خود را در سال 1400 با ترکیبی از محصولات قدیمی خود برگزار کردند. در میان محصولات این خودروساز تنها کوییک R تا حدودی جدید محسوب می شد. مجوز افزایش قیمت شورای رقابت در نیمه اردیبهشت ماه امسال صادر شد.

خودروسازان می توانستند از ابتدای خرداد 1400 قیمت های جدید را در فروش های خود اعمال نمایند. این چهارمین مجوز افزایش قیمت محسوب می شد. اما سه مجوز افزایش قیمت سال گذشته در چه ماه هایی صادر شد؟ بعد از رسانه ای شدن خبر صدور این مجوزهای افزایش قیمت، میزان شرکت متقاضیان در طرح های فروش خودروسازان چه میزان بوده است؟

اولین مجوز افزایش قیمت در اواخر اردیبهشت ماه 99 صادر شد. همزمان با رونمایی از بسته سیاستی وزارت صمت، برای ایران خودرو و سایپا مجوز افزایش قیمت خودرو هم صادر شد. در این بسته سیاستی مقرر شد شورای رقابت بار دیگر به عنوان متولی قیمت گذاری خودرو فعالیت خود را شروع کند. شورای رقابت قرار است به صورت فصلی، بر اساس تورم بخشی قیمت محصولات تولیدی خودروسازان را معین کند.

خودروسازان این امکان را پیدا کردند تا این مجوز افزایش قیمت را در اولین فروش فوق العاده خودرو در خرداد سال گذشته اعمال نمایند.

بیش از 4 میلیون نفر در قرعه کشی ایران خودرو شرکت کردند

در اولین فروش فوق العاده خودروسازان در مجموع 5 میلیون و 821 هزار و 577 نفر شرکت کردند. سهم آبی های جاده مخصوص از این تعداد شرکت نماینده بیش از 81 درصد بود. آنالیز ها نشان می دهد بیش از 4 میلیون و 700 هزار نفر بخت خود را برای برنده شدن در اولین قرعه کشی ایران خودرو آزمودند.

نزدیک به 19 درصد از متقاضیان نیز برای دریافت محصولات دیگر خودروساز کشور یعنی سایپا ثبت نام کردند. دومین مجوز افزایش قیمت در اوایل مرداد ماه سال گذشته صادر شد.

غول آبی جاده مخصوص با فاصله حدود یک هفته ای بعد از صدور این مجوز از دومین فروش فوق العاده خود رونمایی کرد. اما سایپایی ها بیش از 2 ماه زمان را برای برگزاری دومین فروش فوق العاده خود بعد از صدور مجوز از دست دادند. اما در کمال شگفتی حضور متقاضیان در این دور از فروش های فوق العاده خودروسازان در قیاس با دور اول افتی حدود 70 درصد را نشان می داد. در این دور از فروش فوق العاده دو خودروساز در مجموع بیش یک میلیون و 700 هزار نفر شرکت کردند.

سهم فروش ایران خودرو 57 درصد بود

سهم ایران خودرویی ها بیش از 57 درصد بود. یعنی بیش از 980 هزار متقاضی. الباقی را نیز متقاضیان محصولات سایپا تشکیل می دادند. دلیل این مساله را باید در تنگ تر شدن حلقه ورود متقاضیان با توجه به دستور العمل های سیاستگذار خودرویی دانست.

البته این فروش های فوق العاده محدودیت هایی هم داشت. ثبت نام نمایندگان نباید پلاک فعال در خانواده داشته باشند.همچنین بیشتر کردن بازه تحویل خودرو از دو خودروساز عظیم کشور از 36 ماه به 48 ماه را می توان در زمره این محدودیت ها قلمداد کرد.

شورای رقابت به سنت قیمت گذاری فصلی خود عمل کرد. در آبان و بعد از گذشت سه ماه سومین مجوز افزایش قیمت را برای دو خودروساز عظیم کشور صادر کرد. باز هم ایران خودرویی ها بلافاصله دست به کار شدند. بعد از یک هفته از صدور این مجوز بساط فروش فوق العاده خود را برپا کردند. البته این دور از فروش فوق العاده ایران خودرو عنوان ششمین فروش فوق العاده آبی های جاده مخصوص را یدک می کشید. اما سایپا سومین فروش فوق العاده خود را با فاصله ای حدود 3 هفته از صدور سومین مجوز افزایش قیمت برگزار کرد.

هجوم مردم به فروش های فوق العاده

بار دیگر شاهد هجوم لشکر متقاضیان به برنامه فروش فوق العاده خودروسازان بودیم. این هجوم بعد از لغو محدودیت هایی که همزمان با دومین مجوز افزایش قیمت اعمال شده بود از سوی متقاضیان دیده شد.

در این دور از فروش های فوق العاده در مجموع بیش از 4 میلیون و 100 هزار نفر ثبت نام کردند.

از این تعداد باز هم ایران خودرویی ها سهم بیشتر را به خود اختصاص دادند. سهم آبی های جاده مخصوص از فروش های فوق العاده حدود 89 درصد بوده است. الباقی نیز به دیگر خودروساز عظیم کشور یعنی سایپا تعلق داشت.

منبع: دنیای اقتصاد

بازار خودرو ایران به سمت چینی شدن پیش می رود، اروپایی ها تردید دارند

خودروسازان بم فروش اقساطی لیفان X70 را شروع کرد

نقل و انتقال خودرو بدون احتیاج به دفترخانه نهایی می گردد؟ + جزئیات

منبع: بیت ران

به "فروش فوق العاده باز شد ، سیل متقاضیان پشت سد قرعه کشی خودرو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش فوق العاده باز شد ، سیل متقاضیان پشت سد قرعه کشی خودرو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید