داروی سکته به پیشگیری از آلزایمر یاری می نماید

به گزارش خبرنگاران، مطالعه محققان دانشگاه ساوترن کالیفرنیا نشان می دهد پروتئین مهندسی ژنتیکی شده 3K3A-APC از مغز موش های مبتلا به علائم شبه آلزایمر محافظت کرد، درحالیکه موجب کاهش تشکیل پپتیدهای سمی و پیشگیری از زوال حافظه شد.

داروی سکته به پیشگیری از آلزایمر یاری می نماید

3K3A-APC نسخه اصلاح شده ژنتیکی پروتئین خون انسان موسوم به پروتئین فعال C است که موجب کاهش التهاب می گردد و از مرگ و نابودی نورون ها و سلول های دیواره های عروق خونی حفاظت می نماید.

یافته ها نشان داده است این پروتئین در درمان انواع بیماری ها در موش ها نظیر آسیب تروماتیک مغز و بیماری ام اس، تاثیرات سودمندی داشته است. در حال حاضر برای درمان سکته در انسان هم کاربرد دارد.

بریسلاف زلوکویچ، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: به دلیل فعالیت های ضدالتهابی، حفاظت از اعصاب، و حفاظت از عروق در چندین مدل از اختلالات نورولوژیکی، ما به آنالیز این موضوع پرداختیم که آیا 3K3A-APC می تواند از مغز در مقابل تاثیرات سمی آمیلوئیدبتا هم در بیماری آلزایمر محافظت کند.

پپتیدهای سمی آمیلوئیدبتا در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر تجمع می یابد که منجر به فساد عصبی و کاهش جریان خون در مغز می گردد.

تیم تحقیق دریافت 3K3A-APC به شکل قابل توجهی موجب کاهش تجمع آمیلوئیدبتا در مغز موش های شد که معمولا مقادیر بالایی پپتید سمی فراوری می کردند. درمان این موش ها با 3K3A-APC از زوال حافظه پیشگیری کرد و به آنها در حفظ جریان عادی خون مغز یاری کرد. این دارو همچنین موجب توقف التهاب درون مغز که علت شایع دیگر بیماری آلزایمر است، شد.

زلوکویچ در ادامه می گوید: داده های فعلی ما از این نظریه حمایت می نماید که 3K3A-APC دارای پتانسیل درمان موثر ضدآمیلوئیدبتا برای بیماری آلزایمر در مراحل اولیه در انسان ها است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "داروی سکته به پیشگیری از آلزایمر یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی سکته به پیشگیری از آلزایمر یاری می نماید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید