شورای انتقالی جنوب یمن از قطع ارتباط خود با دولت مستعفی منصور هادی اطلاع داد

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، شورای انتقالی جنوب یمن بیان کرد که در واکنش به سرکوبگری های شبه نظامیان دولت مستعفی منصور هادی در جنوب یمن هر گونه تماس و ارتباط خود با این دولت را برای ادامه اجرای توافق ریاض قطع نموده است.

شورای انتقالی جنوب یمن از قطع ارتباط خود با دولت مستعفی منصور هادی اطلاع داد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ انجمن گفتگو، شورای انتقالی جنوب که در عدن مرکز موقت دولت مستعفی منصور هادی در جنوب یمن مستقر است امروز شنبه از نمایندگان خود در رایزنی های جاری در عربستان سعودی برای تکمیل اجرای توافق ریاض خواست همه اشکال ارتباط مستقیم با دولت هادی را متوقف کند.

به گزارش پایگاه خبری اسبوتنیک، علی عبدالله الکثیری سخنگوی رسمی شورای انتقالی جنوب یمن در اظهاراتی گفت: شبه نظامیانی که (به وسیله دولت مستعفی منصور هادی) از مارب و الجوف فراخوانده شده بودند صبح امروز شنبه به تحصن مسالمت آمیز مردمی در منطقه عبدان در شهر نصاب استان شبوه حمله کردند.

وی گفت: اهالی استان شبوه این تحصن را به منظور اعلام مخالفت با خط مشی خصمانه و سرکوبگرانه شبه نظامیان(وابسته به دولت متستعفی) در حمله به روستاها و خانه های مردم و ربودن فرزندانش این استان و دیگر منطقه ها جنوب یمن برگزار نموده بودند.

الکثیری گفت: شورای انتقالی جنوب این رفتارهای خصمانه را موجب تضعیف توافق ریاض و کوشش ها برای تکمیل اجرای آن می داند و نمایندگان شورای انتقالی در رایزنی ها برای اجرای توافق، طرف دیگر(اشاره به دولت مستعفی) را مسئول ناکام گذاشتن عمدی کوشش ها برای ایجاد آتش بس و اجرای توافق می دانند.

او گفت که هر گونه تماس مستقیم با طرف مقابل و رایزنی ها برای تکمیل اجرای توافق ریاض تا زمان قرار دریافت شرایط پرونده استان شبوه در صدر اولویت های اجرای توافق ریاض و درمان کامل اوضاع در جنوب یمن متوقف می گردد.

این اقدام یکجانبه شورای انتقالی جنوب پس از آن صورت گرفت که عیدروس قاسم الزبیدی رئیس شورای انتقالی جنوب تصمیم گرفت که نیروهای امنیتی و نظامی این شورا را در وارتخانه های کشور و دفاع دولتی که بر اساس توافق ریاض شکل گرفته است، ادغام کند و حالا تصمیم نو شورای انتقالی می تواند بر کوشش ها برای اجرای بخش امنیتی و نظامی توافق ریاض هم تاثیر منفی گذارد.

دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب در پنجم نوامبر 2019 پس از درگیری های خونبار میان دو طرف در آگوست همان سال که ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت و در پی آن دولت موقت، عدن را ترک کرد، با وساطت سعودی ها یک توافق آشتی موسوم به توافق ریاض را منعقد کردند که هنوز هم اجرایی نشده است.

رقابت و درگیری میان دولت مستعفی (همپیمان عربستان سعودی) و شورای انتقالی جنوب (همسو با امارات) به یکی از پیچیدگی های بحران یمن تبدیل شده و کارشناسان این مسأله را به جنگ نیابتی میان ریاض و ابوظبی بر سر تسلط بر منابع یمن تفسیر می نمایند.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "شورای انتقالی جنوب یمن از قطع ارتباط خود با دولت مستعفی منصور هادی اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای انتقالی جنوب یمن از قطع ارتباط خود با دولت مستعفی منصور هادی اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید