گزارش سی ان ان از بی میلی اروپا به بازگرداندن تحریم ها علیه ایران

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، شبکه سی ان ان به نقل از دو منبع دیپلماتیک گزارش داد، اتحادیه اروپا مایل به بازگرداندن تحریم ها علیه تهران نیست، هرچند که ایران اعلام نموده از محدودیت های برجامی اش عبور خواهد نمود.

گزارش سی ان ان از بی میلی اروپا به بازگرداندن تحریم ها علیه ایران

دو منبع دیپلماتیک که خواستند نامشان فاش نگردد به شبکه سی ان ان گفته اند، اتحادیه اروپا علی رغم ادامه رویکرد سخت گیرانه دولت ترامپ درقبال ایران مایل نیست به سرعت بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را در دستور کار خود قرار دهد. هرچند، ایران اعلام نموده است که میخواهد از بعضی محدودیت های هسته ای معین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عبور کند.

نمایندگان اتحادیه اروپا به درخواست سی ان ان برای اظهار نظر درباره این خبر پاسخی نداده اند.

چندی پیش که ایران بیان کرد غنی سازی اورانیوم خود را سرعت می بخشد که البته لزوماً به معنی عبور از محدودیت ها نیست، بعضی مقامات اروپایی ابراز نگرانی کردند که در این صورت طرف های اروپایی هیچ انتخاب دیگری غیر از تحریم ایران ندارند.

اما یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا به سی ان ان گفت: هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره بازگرداندن تحریم های ایران صحبت کنیم اما اگر تهران تصمیم به کاهش اجرای تعهداتش در برجام بگیرد، پیامدهایی خواهد داشت. در چنین شرایطی تحریم نکردن کار سختی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در جریان بازدید نمایندگان رسانه ها از مجتمع آب سنگین اراک گفت: از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره 300 کیلو اورانیوم غنی شده شروع می گردد و تا 10 روز دیگر یعنی 27 ژوئن (6 تیرماه) از این سقف عبور می کنیم.

دولت آمریکا در چند وقت اخیر علی رغم تحمیل جنگ مالی به ملت ایران که آخرین نمونه آن تحریم بخشی از صنایع پتروشیمی این کشور توسط وزارت خزانه داری آمریکا بوده است، تمایل خود را برای مذاکره با ایران آشکارا ابراز نموده است اما از طرفی دیگر، با اظهاراتی ضد و نقیض و اتهام زنی هایی بی اساس درباره نقش ایران در منطقه، این رویکرد دیپلماتیک را که مدت زیادی هم دوام نیاورد بی اعتبار ساخت.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این اظهار کرد: ما در درازمدت نشان دادیم که در برابر فشارها مقاوم هستیم و از این فشارها عبور کردیم. در کوتاه مدت نیز ما باید تأثیر تروریسم مالی آمریکا بر ملت را کاهش دهیم. در میان مدت نیز معتقدیم که همه کشورها به این نتیجه می رسند که مقاومت در برابر سرکشی نتیجه خوبی خواهد داد و کشورها به دنبال این هستند که دلار را کنار بگذارند که این مساله بر اقتصاد آمریکا تأثیر منفی خواهد گذاشت.

ایسنا

منبع: همشهری آنلاین

به "گزارش سی ان ان از بی میلی اروپا به بازگرداندن تحریم ها علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش سی ان ان از بی میلی اروپا به بازگرداندن تحریم ها علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید