بدهی کره جنوبی، طبق فهرست اقلام درخواستی ایران پرداخت می گردد

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی گفت: تهران فهرست اقلام مورد احتیاج از جمله دارو، مواد اولیه و تجهیزات کارخانجات را به سئول اعلام نموده است، که بر اساس آن، بخشی از بدهی این کشور به ایران پرداخت می گردد.

بدهی کره جنوبی، طبق فهرست اقلام درخواستی ایران پرداخت می گردد

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، حسین تنهایی روز شنبه در تبادل نظر با ایرنا درخصوص میزان بدهی کره جنوبی به ایران گفت: بر اساس اعلام بانک مرکزی کل بدهی این کشور به ایران هفت میلیارد دلار است و اسناد دیگری که نشان دهنده بیشتر بودن این مبلغ باشد، وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه کالاهای مختلفی از جمله مواد اولیه و تجهیزات کارخانجات مورد مذاکره قرار گرفته است، اظهار داشت: این کشور بدون احتیاج به انجام مذاکرات با آمریکا می تواند کالاهای غیرتحریمی را مورد مبادله قرار بدهد که شامل مواد غذایی و اقلام دارویی می گردد.

تنهایی خاطر نشان کرد: پیش از این بارها قول هایی از سوی کره مبنی بر پرداخت بدهی به ایران به صورت نقدی یا کالایی داده شده اما تا به امروز اجرایی نشده است.

رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی درخصوص اقلام دارویی مورد مذاکره در قبال بدهی این کشور، توضیح داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور لیست داروهای درخواستی خود که شامل واکسن کرونا نیز می گردد را اعلام نموده است تا بر اساس آن بدهی کره جنوبی به کشور پرداخت گردد.

به گفته وی، کالاهای مورد رایزنی ایران در ازای بدهی کره جنوبی مربوط به اقلامی است که کشور به آن احتیاج دارد و کالاهای غیر درخواستی دریافت نمی گردد.

به گزارش ایرنا، در روزهای گذشته ادعاهایی منتشر شد مبنی بر اینکه بدهی کره جنوبی با دریافت کالاهایی تسویه می گردد که ایران به آن احتیاجی ندارد یا از درجه های کیفی پایین برخوردار هستند.

همچنین ادعا شده بود که بدهی کره جنوبی برخلاف اعلام بانک مرکزی بیش از هفت میلیارد است.

از سال 2018 هفت میلیارد دلار پول فروش نفت ایران در دو بانک کره جنوبی بلوکه شد و از آن موقع تا به امروز مذاکرات بسیاری برای پرداخت این بدهی از سوی سئول به ایران اجرا شده است.

در روزهای گذشته نیز عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی ایران از شروع پرداخت بدهی کره جنوبی با یک میلیارد دلار اطلاع داد

رئیس کل بانک مرکزی و سفیر کره جنوبی در ایران هفته گذشته در جلسه ای که به درخواست سفارت کره جنوبی برگزار گردید، در زمینه نحوه جابجایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق کردند.

منبع: جام جم آنلاین

به "بدهی کره جنوبی، طبق فهرست اقلام درخواستی ایران پرداخت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی کره جنوبی، طبق فهرست اقلام درخواستی ایران پرداخت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید