سهم آسیایی اقیانوسیه ای ها در هالیوود تنها 6 درصد است

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، هالیوود از کلیشه های خود دست برنمی دارد و سهم بازیگران آسیایی اقیانوسیه ای در صنعت فیلمسازی آمریکا تنها 6 درصد است که بیشتر به نقش های منفی اختصاص می یابد.

سهم آسیایی اقیانوسیه ای ها در هالیوود تنها 6 درصد است

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ انجمن گفتگو، به نقل از هالیوود ریپورتر، بر مبنای یک تحقیق تازه این نتیجه به دست آمده که سهم آسیایی اقیانوسیه ای ها در هالیوود کمتر از 6 درصد از رل های دارای دیالوگ و کمتر از 4 درصد از نقش های اصلی در فیلم های هالیوودی است.

برمبنای این تحقیق که با آنالیز 1300 فیلم مطرح هالیوودی انجام شده و در حالی که خشونت و نژادپرستی علیه آمریکایی های آسیایی تبار رو به افزایش است، این تحقیق نشان می دهد هالیوود با تغییر این کلیشه های مضر جامعه موافق نیست.

با آنالیز این 1300 فیلم پرفروش که از 2007 تا 2019 اکران شده اند صندلی هر شخصیت آسیایی اقیانوسیه ای و یا شخصیتی از هاوایی در این فیلم ها آنالیز شده است.

در مجموع بیش از 51 هزار شخصیت با دیالوگ در این دوره 13 ساله در این فیلم ها حضور داشتند که از میان آن ها کمی بیش از 3 هزار مورد یا 5.9 درصد آن ها را شخصیت های آسیایی اقیانوسیه ای تشکیل داده بودند. بعلاوه در این دوره افزایش معناداری از نظر حضور این شخصیت ها در فیلم ها مشاهده نشده است. در سال 2019 درصد شخصیت های آسیایی اقیانوسیه ای دیالوگ دار در فیلم های هالیوودی در مجموع 8.4 درصد و در سال 2018 برابر با 9.8 درصد بود. این درصد در سال 2008 برابر 7.5 درصد بود. این درصد در مجموع کمی کمتر از جمعیت 7.1 درصدی آسیایی ها و پاسیفیکی ها در جمعیت کل آمریکاست.

این تحقیق نشان داده که تنها 44 شخصیت یا 3.4 درصد کل شخصیت های اصلی در فیلم های هالیوودی را بازیگرانی آسیایی یا اقیانوسیه ای تشکیل داده اند. این در حالی است که در 336 فیلم نقش اصلی را بازیگران مرد سفیدپوست ایفا نموده اند. دواین جانسون، کیانو ریوز و جان چو از جمله بازیگران آسیایی اقیانوسیه ای هستند که بیشترین شخصیت های اصلی را در این دوره ایفا نموده اند. کنستانس وو و هیلی استنفیلد بازیگران زنی هستند که هر یک با ایفای 2 نقش اصلی در میان بازیگران زن نقش های بیشتری را داشته اند.

از این میان 507 فیلم یا 39 درصد از همه 1300 فیلم، هیچ شخصیت آسیایی اقیانوسیه ای نداشتند و 94.2 درصد این فیلم ها هیچ بازیگری از هاوایی یا جزایر پاسیفیک نداشتند.

در میان خدمه پشت دوربین هم اوضاع بهتر نبوده و در مجموع 1447 کارگردان که این 1300 فیلم را ساخته اند، تنها 3.5 درصدشان از آسیا یا پاسیفیک بودند. از میان 50 فیلم ساخته این کارگردان ها تنها 3 نفرشان کارگردان زن بودند.

در میان این کارگردان ها نام های شاخصی، چون ام. نایت شیامالان، تایکا وایتیتی، آنگ لی، جان ام. چو، بونگ جون هو، جیمز ون و جاستین لین مشاهده می گردد.

هیچ کارگردان زن آسیایی اقیانوسیه ای سازنده فیلم پرفروشی از این میان نبوده و لاولین تاندن به اسم یاری کارگردان میلیونر زاغه نشین و جنیفر یو نلسون 2 کارگردانی فیلم های انیمیشن کونگ فو پاندا 2 و یاری کارگردان کونگ فو پاندا 3 را برعهده داشته اند. کلوئی ژائو هم با فیلم مشهور سرزمین آوارگان متعلق به سال 2020 بود و در این تحقیق جا نمی گرفت.

تنها 2.5 درصد از 3952 تهیه کننده آسیایی یا پاسیفیکی بودند و 85.7 درصد تهیه کنندگان را مردان و 14.3 درصد را زنان تشکیل داده اند.

در سطح اجرایی استودیو ها هم چهره های آسیایی اقیانوسیه ای تنها 6.4 درصد از استودیو های اصلی مانند آمازون، لایونزگیت، نتفلیکس، پارامونت، سونی پیکچرز، یونیورسال، والت دیزنی و وارنر برادرز را به خود اختصاص داده اند. هیچیک از مدیران عامل این استودیو ها آسیایی پاسیفیکی نیستند.

از میان این استودیو ها فیلم هایی که به وسیله نتفلیکس ساخته شده اند بیشترین بازیگر نقش اصلی یا اصلی مشترک، بیشترین کارگردان و بیشترین تهیه کننده و بازیگر زن را در میان آسیایی اقیانوسیه ای ها داشته است.

این تحقیق بعلاوه نشان می دهد که هالیوود همچنان به کلیشه های مضر اجتماعی علیه افراد جوامع آسیایی اقیانوسیه ای چسبیده است و شخصیت های آسیایی اقیانوسیه ای بیشتر شخصیت های منفی فیلم ها هستند.

شخصیت های زن آسیایی اقیانوسیه ای هم بیشتر موضوع ابرجنسیتی هستند و اغلب برهنه یا نیمه پوشیده تصویر می شوند و نقش های رمانتیک بسیار کمی با حضور بازیگران آسیایی اقیانوسیه ای ساخته شده و بیشتر این شخصیت ها برای کلیشه های کمیک به کار می فرایند.

پژوهشگران این تحقیق در پایان برای گریز از این کلیشه ها به هالیوود چنین توصیه نموده اند: استفاده از بازیگران بیشتر آسیایی اقیانوسیه ای، به کار دریافت فیلمنامه نویسان بیشتر آسیایی اقیانوسیه ای، حرکت به سمت خلق کردن و تصویرکردن شخصیت های معتبرتر آسیایی اقیانوسیه ای در فیلم ها، استفاده بیشتر از تامین کنندگان و معرفی کنندگان آسیایی اقیانوسیه ای، حمایت از سازمان های غیرانتقاعی و مدارس فیلمسازی آسیایی اقیانوسیه ای، اطمینان از توزیع بیشتر فیلم های خلق شده به وسیله آسیایی اقیانوسیه ای ها، اجازه اظهار نظر بیشتر به منتقدان و روزنامه نگاران آسیایی اقیانوسیه ای و وارد شدن به میدان های معنی دارتر و اساسی تر.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سهم آسیایی اقیانوسیه ای ها در هالیوود تنها 6 درصد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم آسیایی اقیانوسیه ای ها در هالیوود تنها 6 درصد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید