کشف شبکه آبراه با قدمت 100 ساله در قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت

ولی جهانی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: کارشناسان میراث فرهنگی در حین انجام عملیات مرمت مدرسه فروغ رشت یک آبراه قدیمی در کف حیاط کشف کردند که با توجه به قدمت مدرسه، تخمین زده می گردد که بیشتر از 100 سال قدمت دارد.

کشف شبکه آبراه با قدمت 100 ساله در قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت

جهانی اضافه کرد: کف این مدرسه به شیوه معماری بومی گیلان پل کوبی (تخته کوب) و به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارهای بنا دارای شبکه گربه رو (سیستم تهویه هوا در کف) بوده است.

وی با اشاره به مرمت های غیراصولی در زمان فعالیت این دبیرستان دخترانه، اعلام کرد: متاسفانه علاوه بر حذف پل کوبی، بخش خالی کف بنا که کارکرد تهویه و جلوگیری از رطوبت را داشته، به طور کامل با بتن پرنموده بودند.

معاون میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: برای باز گرداندن اصل بنا و ایجاد سیستم گربه رو در حین عملیات متوجه یک آبراه قدیمی با لوله های سفالی شدیم که آب باران را از سقف و اطراف جمع آوری نموده و به شبکه سراسری فاضلاب وصل و اجازه نفوذ به بنا را نمی داد.

جهانی همچنین یادآورشد: این آبراهه مسیری برای راهنمایی باران از ناودان به باغچه های اطراف بوده است که متاسفانه در هنگام مرمت متوجه شدیم با گذشت سال ها و مرمت های نادرست تمام این آبراهه و باغچه های قدیمی تخریب و روی آن را با سنگ و خاک پر نموده اند.

سرپرست عملیات مرمت قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت با اشاره به کوشش برای احیای دوباره آبراه و باغچه ها، اضافه کرد: وجود بخاری های چدنی داخل دیوار در تمام کلاس ها و حتی راهروها یکی دیگر از ویژگی های منحصربه فرد این مدرسه قدیمی است.

به گزارش خبرنگاران؛ دبیرستان دخترانه فروغ در سال 1282 شمسی تاسیس و در ابتدا دروس کودک کمک و خیاطی در آن تدریس شده است. در سال 1387 آموزش و پرورش به برای نوسازی قصد تخریب مدرسه را داشت که با کوشش برخی فرهنگ دوستان از جمله شادروان خمامی زاده، نویسنده کتاب تاریخچه آموزش و پرورش گیلان از این اقدام جلوگیری شد و همان سال میراث فرهنگی دبیرستان فروغ را به شماره 24379 در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت شد.

این مدرسه بعد از ثبت در فهرست بناهای میراثی به حال خود رها شد و از سوی مالک یعنی آموزش و پرورش اقدامی برای مرمت صورت نگرفته بود. سال 95 گزارشی از وضعیت این مدرسه در خبرنگاران منتشر شد که نشان داد این بنای میراثی تبدیل به انبار مستهلاکات آموزش و پرورش شده است. با انتشار این گزارش بار دیگر نظر دوستداران فرهنگ در گیلان به وضعیت این مدرسه جلب و محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور شخصا از این مدرسه بازدید و قول تامین اعتبار برای مرمت را داد.

از آن سال تاکنون مرمت مدرسه فروغ در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی گیلان نهاده شد و پس از مرمت سقف، کف نیز در حال مرمت است.

این مدرسه که از گذشته تا به امروز به نام های مهستی، 17 شهریور و فروغ شهرت دارد، بانوان بزرگی همانند دکتر آذر اندامی (کاشف واکسن وبای التور)، نیره ابتهاج سمیعی (اولین زن وکیل مجلس شورای ملی در ایران) و مهکامه محصص لاهیجانی (عضو هیأت رئیسه کنگره نویسندگان و از دوستان پروین اعتصامی) در آن تحصیل نموده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشف شبکه آبراه با قدمت 100 ساله در قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شبکه آبراه با قدمت 100 ساله در قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید