تاکتیک اروپایی ترکیه، معامله تسلیحاتی با کشورهای کوچک برای نفوذ بیشتر

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، ترکیه پس از لهستان، نام کشورهایی را در لیست صادرات پهپادهای خود قرار داده که غالباً از اعضای کوچک و کمتر توسعه یافته اتحادیه اروپا هستند و آنکارا در این حوزه 3 هدف عظیم را دنبال می نماید.

تاکتیک اروپایی ترکیه، معامله تسلیحاتی با کشورهای کوچک برای نفوذ بیشتر

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ انجمن گفتگو، اغلب روزنامه های چاپ آنکارا، امروز در عکس و تیتر صفحه نخست، سفر رئیس جمهور لهستان به ترکیه و ملاقات او با رجب طیب اردوغان را به عنوان یک رویداد مهم بازتاب دادند. چرا که در این سفر، قرارداد نهایی فروش 24 ففرایند پهپاد ملی بیرقدار ترکیه به لهستان، امضا شد و برای اولین بار، یک کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو، پهپاد ترک خرید و به قول روزنامه قدیمی آکشام، چشم ترکیه بر فراز اروپا خواهد بود.

رجب طیب اردوغان و آندژی سباستیان دودا، روسای جمهور ترکیه و لهستان نشست خبری مشترک برگزار کردند و اردوغان در این نشست گفت: پیشینه روابط ما با کشور دوست، متحد و شریک استراتژیک مان لهستان، به 6 قرن قبل بازمی گردد. ترکیه و لهستان از ظرفیت های بالایی برای همکاری در زمینه های مالی، تجاری و سرمایه گذاری برخوردارند.

ترکیه پس از لهستان، نام کشورهایی را در لیست صادرات پهپادهای خود قرار داده که غالباً از اعضای کوچک و کمتر توسعه یافته اتحادیه اروپا هستند و آنکارا در این حوزه 3 هدف عظیم را دنبال می نماید.

قیمت پهپاد ترکیه چند است؟

در خصوص جزئیات قیمت فروش پهپادها، اطلاعات روشنی به رسانه ها درز پیدا ننموده است. اما روزنامه معتبر گازته وطن، کوشش نموده تا با استناد به اطلاعات یک مجله مالی نروژی به نام Dagens Næringsliv اطلاعاتی را به دست بیاورد.

تحلیل گری در این مجله به نام Asle Toje در خصوص پفراینده جنگنده های اف 35 آمریکایی اظهار نظر نموده و چنین نوشته است: این سلاح آن قدر گران است که حتی انگلیسی ها نیز دو سوم از سفارش های قبلی خودشان را ابطال کردند.

حالا کشورهای اسکاندیناوی فهمیده اند که با پول یک جنگنده اف 35 آمریکایی، می توانند دقیقاً 22 ففرایند پهپاد ترکیه ای بخرند که قیمت هر ففرایند آن معادل 5 میلییون کرون نروژ (کمتر از 1 میلیون دلار) است. این پهپادها در جنگ قره باغ، عملکرد خوبی داشتند و خرید و نگهداری از آنها، مقرون به صرفه است.

با فرض صحت ارقام مجله نروژی، می توان گفت که ترکیه با فروش 24 ففرایند پهپاد بیرقدار تی.بی 2 به لهستان، مبلغی در حد 20 تا 22 میلیون دلار به دست آورده که صد البته، با توجه به تامین بعضی از قطعات حساس این پهپاد از بازارهای خارجی، نمی توان درآمد خالص و مبلغ حاصل از آن را به عنوان یک عدد طلایی تلقی کرد.

پس جریان چیست و چرا ترکیه برای صادرات پهپاد انگیزه بالایی دارد؟ در پاسخ باید گفت:

1.ترکیه در کوشش است تا با فروش پهپاد به اعضای ناتو و اتحادیه اروپا، از امکان آن برخوردار گردد که در منازعات سیاسی شرق مدیترانه و پفراینده تکمیل فرایند عضویت، از حمایت آنها برخوردار گردد. مثال و مصداق روشن این حمایت ها، این است که ترکیه قبلاً با بعضی اقدامات مالی توانست رضایت ایتالیا و مالت را کسب کند و حمایت این دو عضو اتحادیه، کوشش امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای تحریم مالی ترکیه را نقش بر آب کرد.

2.پهپاد، فقط یک نماد دفاعی و تسلیحاتی است که مهم ترین معنی آن، پایبندی ترکیه به اصل استقلال و رشد علمی و دفاعی علیرغم مخالفت آمریکا است.

3.دولت اردوغان امیدوار است تا با ایجاد وابستگی دفاعی ولو در حدی ناچیز، پهپاد را به یک جاده صاف کن برای قراردادهای مالی و سرمایه گذاری اروپایی تبدیل کند.

اروپا، قطب صادرات ترکیه

رقم نهایی صادرات محصولات ترکیه در سال 2019 میلادی، به 180 میلیارد دلار رسید. (با توجه به تاثیرات موضوع کرونا و تاثیرات غیرطبیعی، از آمارهای سال 2020 میلادی صرف نظر شد).

این در حالی بود که کل رقم صادرات ترکیه در سال 2009 میلادی معادل 102 میلیارد دلار بود و تنها ظرف 10 سال، فزایش 78 میلیارد دلاری، ثبت شد. تقریباً مقصد نیمی از کل میزان کالاهای صادراتی ترکیه، 28 کشور عضو اتحادیه اروپا بوده اند (هنوز برگزیت اتفاق نیفتاده بود).

در سال 2019 میلادی، آلمان با 15 میلیارد دلار، بریتانیا با 11 میلیارد دلار، ایتالیا با 9 میلیارد دلار و فرانسه با 8 میلیارد دلار، چهار مقصد نخست صادرات کالاهای ترکیه بوده اند.

اگر در یک تقسیم بندی کلی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به دو گروه عمده کشورهای قدرتمند و غنی و کشورهای نه چندان غنی تقسیم کنیم، عملاً شاهد چنین تابلویی خواهیم بود: در گروه نخست؛ کشورهای دارای قدرت سیاسی، دفاعی، مالی و امکان نفوذ بالا و سطح رفاهی قابل توجه، عبارتند از: آلمان، اتریش، اسپانیا، ایتالیا، ایرلند، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ و هلند.

در گروه دوم، با نام چند کشور روبرو هستیم که اگر چه آنها هم عضو اتحادیه اروپا هستند اما به خاطر شرایط مالی، شرایط جغرافیایی و سنت سیاسی و منطقه ای، نسبت به گروه نخست، از اقتدار و توان اثرگذاری کمتری برخوردارند. این گروه عبارت است از: استونی، اسلوواکی، اسلوونی، بلغارستان، جمهوری چک، رومانی، قبرس، کرواسی، لاتویا، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان و یونان.

در بین کشورهای قدرتمند دسته نخست، ترکیه با وجود تنش و اختلافات سیاسی قابل توجه با بلژیک، فرانسه، هلند و اتریش، حتی با آنان هم روابط مالی خوبی دارد. اما کشورهای گروه دوم، غالباً برای ترکیه مقاصد خوبی برای توسعه روابط تجاری و توریستی هستند و می توانند منافع خوبی برای ترکیه تامین نمایند.

بنابراین، احتمالاً مهم ترین انگاره ای که نزد سران آنکارا در خصوص تعامل با اروپایی ها شکل می گیرد، چنین است: ما که با کشورهای عظیم اروپایی، روابط مالی خوبی داریم. اما از این کشورهای کوچک، علاوه بر سود مالی، حمایت سیاسی هم می توان گرفت.

آن که خرید، آن که زنبیل گذاشت؟

پوشش حوزه جغرافیایی خریداران پهپادهای ترکیه جالب است: جمهوری آذربایجان در حوزه قفقاز - خزر، اوکراین در حوزه دریای سیاه، قطر در حوزه خلیج فارس و لیبی در حوزه آفریقا، این سلاح راهبردی ترکیه را خریده اند. حالا نوبت کدام کشورها است؟

مجارستان و بلغارستان، دو عضو دیگر اتحادیه اروپا هستند که در کنار نامزد عضویتی به نام صربستان، در صف خرید و سفارش پهپادهای ترکیه هستند. مراکش در آفریقا و سه کشور آسیایی پاکستان، مالزی و قزاقستان نیز از خریداران آینده خواهند بود.

با نگاهی به موقعیت و صندلی کشورهای مجارستان و بلغارستان، می توان به این جمع بندی نهایی رسید که ترکیه در حال حاضر، با تمرکز بر روی کشورهای نه چندان قوی و عظیم اروپایی، به دنبال توسعه روابط و نفوذ در اتحادیه اروپا است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تاکتیک اروپایی ترکیه، معامله تسلیحاتی با کشورهای کوچک برای نفوذ بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکتیک اروپایی ترکیه، معامله تسلیحاتی با کشورهای کوچک برای نفوذ بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید