خوانش بهارستان جامی و گفت و گو با فارسی زبانان غیرایرانی در؛ پارسی گویان

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، تهران (پانا) - محمدجعفر محمدزاده نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی، پنجشنبه 20 آذر از بهارستان جامی و تاثیر گلستان سعدی بر این اثر ماندگار جامی می گوید

خوانش بهارستان جامی و گفت و گو با فارسی زبانان غیرایرانی در؛ پارسی گویان

به گزارش شبکه رادیویی ایران، پارسی شناسان به اتفاق معتقدند بهارستانِ جامی، ادامه جریانِ ساده نویسیِ گلستانِ سعدی است. جامی، دوستدار سعدی بود و در قالب و محتوای بهارستان راه تقلید از گلستان او را در پیش گرفت .

از این رو در برنامه پارسی گویان این هفته، دکتر محمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی، قسمتی از بهارستان جامی را می خواند.

از دیگر بخش های این برنامه مصاحبه با عارف جعفری، خواننده شاعر و آهنگساز اهل افغانستان و ساکن ایران، درباره تاثیر پذیری موسیقی هنرمندان موسیقی افغانستان در مهاجرت است.

بخش دیگر برنامه مصاحبه با حسن قریبی رئیس پیشین مرکز پژوهشگاه زبان فارسی ایران در تاجیکستان است که این پژوهشگاه به تازگی، داستان های رستم پهلوان را به دو خط فارسی و سیریلیک، در یازده جلد منتشر نموده است.

دوازدهم آذرماه سال جاری، خبر رسید که استاد برات زنجانی دیده از جهان فروبسته است. از همین رو برنامه پارسی گویان بخشی را به استاد روانشاد برات زنجانی اختصاص داده است. تصحیح پنج گنج نظامی گنجوی، از مهمترین آثار این نظامی شناس و پژوهشگر ادبی اهل ایران است .

برنامه پارسی گویان با هدف تقویت وحدت میان فارسی زبانان پنج شنبه ها ساعت 16:00 با تهیه کنندگی محمد اسماعیل پور و اجرای حسن همایی و حضور دکتر محمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی از رادیو ایران پخش می گردد.

لازم به ذکر است این برنامه سه شنبه ها بعد از خبر ساعت 23:00 از رادیو ایران بازپخش می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "خوانش بهارستان جامی و گفت و گو با فارسی زبانان غیرایرانی در؛ پارسی گویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوانش بهارستان جامی و گفت و گو با فارسی زبانان غیرایرانی در؛ پارسی گویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید