مردم عربستان و کویت چقدر یارانه می گیرند؟

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، یک دهه است که مردم ایران یارانه نقدی می گیرند. یارانه ای که ارزش دلاری آن اکنون به کمتر از دو دلار در ماه رسیده است. اما نه دولت توان حذف این یارانه اندک را دارد و نه توان افزایش آن را. اما مردم ایران، یارانه دریافتی خود را با دیگر کشور های نفتی مقایسه می نمایند. با یارانه مردم عربستان و کویت.

مردم عربستان و کویت چقدر یارانه می گیرند؟

به گزارش تجارت نیوز، بسیاری از ایرانی ها می گویند پرداخت یارانه ماهانه، در کشور های دیگر و با مبالغ بالا، چیزی است که همیشه رخ می داده است. اما آیا واقعا همین طور است؟ مردم عربستان و کویت ماهانه چقدر یارانه می گیرند؟

دولت عربستان سعودی از سال 2017 میلادی (1396 خورشیدی) مانند ایران، تصمیم گرفت به شهروندانش یارانه ماهانه بدهد. دولت این کشور که پیش بینی می نماید به زودی و با افت قیمت های جهانی نفت ناگزیر از تبدیل اقتصاد خود به یک اقتصاد غیرنفتی خواهد بود، از همان سال، آغاز به اعمال بعضی اصلاحات اقتصادی در کشور خود کرد.

بر این اساس، ریخت و پاشی که در حوزه یارانه های انرژی در عربستان صورت می گرفت، کاهش پیدا کرد و در مقابل، دولت (که در واقع به وسیله محمد بن سلمان اداره می شد) تصمیم گرفت رفاهِ از دست رفته ناشی از حذف یارانه های انرژی را با یارانه ماهانه جبران کند.

عربستان سعودی یکی از کشور های نفتی است که در سال های اخیر بیشترین مقدار یارانه را به شهروندان خود پرداخت نموده است.

یارانه ماهانه پرداختی به شهروندان عربستان سعودی، در برنامه ای موسوم به حساب جاری شهروندی (Citizens Account Program) بین 600 تا 1200 ریال سعودی است. این مبلغ، با توجه به نرخ تبدیل ریال سعودی به دلار (در زمان تنظیم این گزارش)، برابر با 160 تا 320 دلار آمریکاست. مبلغی که حتما از یارانه 2 دلاری ایرانیان بیشتر است!

حالا اگر این یارانه را با نرخ دلار در ایران هم محاسبه کنیم، رقم یارانه دریافتی مردم عربستان ماهانه بین 4 تا 8 میلیون تومان است.

بر اساس گزارش های بین المللی (از جمله در خبرگزاری های رویترز و العربیه)، حدود 13 میلیون نفر در عربستان، مشمول دریافت این یارانه شده اند که تقریبا نیمی از جمعیت مقیم این کشور را در بر می گیرند. (بین 6 تا 10 میلیون نفر از جمعیت 35 میلیون نفری عربستان، کارگران خارجی و غیر مقیمی هستند که این یارانه به آن ها تعلق نمی گیرد.).

اما این تنها حاتم بخشیِ رهبران عربستان سعودی نبوده است. در سال 2018 میلادی (1397 خورشیدی)، دولت این کشور حدود 13 میلیارد دلار دیگر هم به اسم یارانه به شهروندان خود پرداخت کرد. بر این اساس، حدود 1.8 میلیون نفر از شهروندان این کشور که کارمند دولت هستند، در تمام طول سال 2018 میلادی، ماهانه حدود 226 دلار یارانه گرفته اند.

اما محل تامین منابع این یارانه ها هم جالب توجه است: گزارش های متعددی وجود دارد که محمد بن سلمان، شاهزاده های ثروتمند سعودی را دستگیر می نماید و تحت فشار می گذارد تا با پرداخت پول و بخشیدن ثروت شان به خزانه حکومتی، به طرح های توسعه گرایانه او یاری اقتصادی نمایند.

منبع: فرارو

به "مردم عربستان و کویت چقدر یارانه می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم عربستان و کویت چقدر یارانه می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید