همه به دنبال علت تصادف مرگبار خودروی تسلا

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، مهندسان در پی وقوع تصادف مرگبار خودروی تسلا در هفته گذشته نشان دادند که چقدر راحت می توان سیستم خودران تسلا موسوم به اتوپایلت را فریب داد.

همه به دنبال علت تصادف مرگبار خودروی تسلا

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ انجمن گفتگو، تصادف مرگبار خودروی تسلا مدل S در هفته گذشته در تگزاس آمریکا و کشته شدن دو نفر، بحث هایی را در خصوص اینکه آیا سیستم خودران خودرو های برقی تسلا منجر به این حادثه شده است یا خیر، برانگیخته است.

مقامات محلی ادعا نموده اند که در زمان تصادف هیچ کس روی جایگاه راننده ننشسته بوده است و به نظر می رسد که خودرو در حالت اتوپایلت بوده است. اکنون با اینکه ایلان ماسک مدیرعامل تسلا گفته است که اگر کسی پشت فرمان نبوده، خودرو نمی توانسته در حالت اتوپایلت باشد، دو تحقیق جداگانه در حال اجرا است تا دلیل این حادثه به روشنی تعیین گردد.

دو مهندس تصمیم گرفتند ببینند آیا هنگامی که کسی روی جایگاه راننده ننشسته است، می توان سیستم اتوپایلت خودروی تسلا مدل Y را راند؟ در کمال تعجب و برخلاف اظهارات ایلان ماسک به نظر می رسد که پاسخ این سوال مثبت است.

مهندسان از همگان خواستند که به هیچ وجه این کار را امتحان نکنند. آن ها از رانندگان آموزش دیده در یک راستا آزمایشی مخصوص بهره بردند و در طول این آزمایش از سرعت 48 کیلومتر در ساعت تجاوز نکردند.

اکنون سوال این است که آن ها چطور این کار را کردند؟ آن ها پس از درگیر کردن سیستم اتوپایلت تسلا در این راستا آزمایشی، یک زنجیر را روی فرمان قرار دادند تا خودرو تصور کند که دستی آن را نگه داشته است. سپس یکی از مهندسان به سمت جایگاه کنار راننده رفت و دریافت که باز کردن هر کدام از درب های خودرو بلافاصله سیستم اتوپایلت را مختل می نماید.

جیک فیشر مدیر ارشد این آزمایش گفت: این خودرو بار ها و بار ها در این راستا نیم مایلی آزمایش شد و هرگز متوجه نشد که کسی پشت فرمان نیست، هرگز متوجه نشد که کسی فرمان را نگرفته است و هرگز نفهمید که وزنی روی جایگاه راننده وجود ندارد.

وی اضافه کرد: ما وقتی فهمیدیم که ایجاد اختلال در این سیستم چقدر آسان است، وحشت زده شدیم؛ بنابراین به نظر می رسد که می توان سیستم خودران تسلا را در حالی که کسی پشت فرمان نیست، فریب داد. همچنین سال گذشته با انتشار یک ویدیو در یوتیوب اثبات شده بود که می توان از خودروی تسلا در حال حرکت روی سیستم اتوپایلت پیاده شد.

این نشان می دهد که امکان فریب دادن سیستم اتوپایلت تسلا وجود دارد، اما هیچ گاه نباید آن را امتحان کرد. مهندسان می گویند این تحقیق نشان داد که توجه خودروسازان به ایمنی سیستم های خودران چقدر ضروری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "همه به دنبال علت تصادف مرگبار خودروی تسلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه به دنبال علت تصادف مرگبار خودروی تسلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید