ذخائر اورانیوم غنی شده ایران 16 برابر سقف معین شده در برجام است

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو به نقل از پایگاه خبری هرالد سان، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) روز دوشنبه در گزارشی گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران حدود 16 برابر سقف مشخص شده در برجام است.

ذخائر اورانیوم غنی شده ایران 16 برابر سقف معین شده در برجام است

در این گزارش که برای اعضای شورای حکام ارسال شده و به رؤیت بعضی رسانه های بین المللی رسیده، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در حال حاضر حدود 3،241 کیلوگرم برآورد شده است. با این حال، این گزارش متذکر شد که این نهاد قادر نیست صحت و سقم این میزان ذخایر اورانیوم ایران را بطور دقیق مشخص کند.

لازم به ذکر است، طبق توافق هسته ای منعقده میان ایران و گروه 1+5 در سال 2015 سقف مجاز برای ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 202.8 کیلوگرم مشخص شده است.

آژانس انرژی اتمی همچنین در این گزارش جدید توضیح داد که از تاریخ 23 فوریه (پنجم اسفندماه) به داده های مانیتورهای آنلاین نظارت بر غنی سازی و مُهر و موم های الکترونیک دسترسی نداشته است. این نهاد بین المللی همچنین از عدم دسترسی خود به اطلاعات اندازه گیری که توسط دستگاه های نصب شده به دست می آیند، اطلاع داد.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارش خود نوشت که رافائل گروسی مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل ادعا نموده که توضیحات ایران درباره علت وجود آثار اورانیوم در سه مرکز هسته ای اعلام نشده، کافی نبوده است. در این گزارش آمده است که با توجه به عدم توضیحات ایران، آژانس به شدت نگران وجود مواد هسته ای در سه مکان اعلام نشده در ایران است. این درحالی است که مکان های این مواد هسته ای هم برای آژانس روشن نیست.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه اضافه نمود که عدم پیشرفت در ارائه پاسخ به پرسشهای آژانس در مورد صحت و جامعیت بیانیه های پادمانی ایران، به طور جدی توانمندی آژانس برای اطمینان دهی نسبت به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تحت الشعاع قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ذخائر اورانیوم غنی شده ایران 16 برابر سقف معین شده در برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخائر اورانیوم غنی شده ایران 16 برابر سقف معین شده در برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید