روس ها نوروز را بین المللی جشن گرفتند

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، مسکو - خبرنگاران - شهرداری مسکو به مانند سالیان گذشته یکی از سالن های نمایشگاهی خود در منطقه ویدنخا در شمال مسکو را به کشورهایی اختصاص داد که نوروز را گرامی می دارند.

روس ها نوروز را بین المللی جشن گرفتند

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار وبلاگ انجمن گفتگو از مسکو، نمایندگان اقوام بومی و مهاجر از روسیه و دیگر کشورهای حوزه فرهنگی نوروز از جمله ایران، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان، هندوستان و همچنین استان ها و جمهوری های مسلمان نشین روسیه امروز این فرصت را یافتند که با حضور در این نمایشگاه گوشه ای از آداب و فرهنگ خود را به نمایش بگذارند.

اجرای موسیقی و برنامه های هنری بر اساس فرهنگ و رسوم نوروزی اقوام و کشورهای شرکت نماینده از دیگر برنامه های جشن بزرگ نوروز در مسکو بود.

در این جشن و بازار بزرگ نوروزی که با حضور چند هزار نفر در سالن شماره 75 مجموعه نمایشگاهی مرکز نمایشگاه های سراسری روسیه برگزار گردید، محمد سلام محمد اف معاون دفتر رئیس جمهوری روسیه در پیغامی نوروز را به همه ملت ها و اقوام در روسیه و سایر کشورهای منطقه تبریک گفت.

وی اضافه کرد: نوروز جشنی خانگی است که ریشه های کهن و تاریخی دارد.

رئیس اداره سیاست گذاری قومی و روابط بین مناطق و گردشگری شهرداری مسکو نیز پیغام سرگئی سابیانین شهردار مسکو را قرائت کرد که در آن گفته شد مردم مسکو جشن نوروز را پذیرفته اند.

در پیغام شهردار مسکو همچنین گفته شد: نوروز تحول و بیداری طبیعت است و در سالهای اخیر در مسکو بطور عمومی این جشن زیبا برگزار می گردد و در آن مردم مسکو نیز با اشتیاق شرکت می نمایند.

در نوروز سال جاری مسکو 18 غرفه ملی و 15 غذاخوری دایر شده بود که وزن بیشتری تا غرفه داشت و هر کشوری کوشش نموده بود غذاهای محلی خود را به جای معرفی در آن به فروش برساند.

عرضه محصولات تنها در صورت پرداخت پول باعث شده بود که جشن نوروز در مسکو بیشتر شبیه به یک رستوران زنجیره ای از غذاهای کشورهای همجوار گردد.

در میانه های سالن نیز دو غرفه کوچک از ایران به چشم می خورد که با وجود قرار دریافت در مکانی مناسب اما به دلیل نداشتن علامتی تعیین از کشورمان به سختی قابل تشخیص از دیگران بود.

یکی از غرفه ها در پشت سفره هفت سین خود در حال فروش صنایع دستی بعضی از نقاط ایران بود و دیگری نیز شبیه به یک بوفه دانشجویی غذا می فروخت.

برگزاری جشنواره پلو و اهدا جایزه به بهترین طبخ نماینده از دیگر حاشیه های جشن نوروز سال جاری در مسکو بود که نشان می داد که این جشنواره بیشتر ماهیت

آشپزی پیدا نموده است.

در بخش برنامه موسیقی نیز گروه بیداد از رشت چند برنامه موسیقی سنتی ایران همراه با آواز اجرا کرد که مورد توجه حاضران در این جشن نهاده شد.

پخش بعضی از آهنگ های معروف خوانندگان ایرانی از بلندگوهای سالن در زمانی که برنامه ای برای عرضه در استیج نمایشگاه وجود نداشت، شاید تنها مورد آشنا و دلنشین برای ایرانی هایی بود که امروز به ویدنخاه آمده بودند.

غرفه های دیگر کشورها نیز چنگی به دل نمی زد و بیشتر به بازارچه ای می ماند که فرش ها، کوزه ها و دیگر اشیاء و صنایع دستی را به معرض فروش گذاشته بود.

در ورودی سالن، هر مخاطبی نخست دو خیمه بزرگ کوچ نشینان متعلق به کشور قرقیزستان و قوم اویگور را می دید که تنها گروهی بودند که کوشش داشتند از این نمایشگاه به بهترین شکل برای معرفی خود استفاده نمایند.

آنها سال گذشته نیز به شکل جدی و ویژه در این نمایشگاه شرکت کردند.

نکته قابل تامل دیگر در جشن نوروز مسکو حضور گسترده اقوامی بود که این جشن باستانی در فرهنگ آنها وجود ندارد.

جمهوری چواش و ماری ال از آن جمله بودند و حتی اعراب نیز با اجرای برنامه موسیقی و عرضه غذاهای سنتی خود در این جشن شرکت کردند.

تاجیکستانی ها، پاکستانی ها، آذربایجانی ها و تاتارها حضور پررنگ تری در نمایشگاه سال جاری داشتند و کوشش کردند ضمن نشان دادن فرهنگ، آداب و رسوم خود، لباس های محلی مردم خود را به نمایش بگذارند و از تنوع فرهنگی خود سخن بگویند.

اروپام *391* 1346 **

منبع: ایرنا

به "روس ها نوروز را بین المللی جشن گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روس ها نوروز را بین المللی جشن گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید