سفربی نتیجه بن زاید به عربستان، تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، خبرنگاران، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: سفر اخیر شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی طی روز دوشنبه به عربستان و دیدار با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در جده در کنار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و شماری از مسئولان این کشور نگاه رسانه ها را مجددا به سمت بحران یمن و درگیری ها در این کشور معطوف کرد.

سفربی نتیجه بن زاید به عربستان، تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن

اوضاع منطقه به ویژه تحولات یمن و کوشش های اجرا شده در قبال آن از جمله موضوعات مورد آنالیز در این دیدار بود. این اولین دیدار رسمی مقامات اماراتی و سعودی پس از درگیری های اخیر عدن است، درگیریهایی که ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

مقام های عربستان و امارات در جریان این دیدارها کوشش کردند اختلافات میان دو کشور در قبال پرونده یمن به ویژه درگیریها میان مزدوران خود را در عدن کم اهمیت جلوه دهند. نکته قابل تأمل در جریان این سفر غیبت بن سلمان در فرودگاه برای استقبال از بن زاید بود. این نشست ها پشت درهای بسته انجام شد و تنها اطلاعاتی که جنبه تعارفات رسمی دارد توسط خبرگزاری های دو کشور در مورد مذاکرات میان مقام های دو کشور منتشر شد.

این سفر در حالی صورت گرفت که نیروهای مسلح تحت حمایت ابوظبی با اخراج عناصر وابسته به عربستان و دولت مستعفی یمن از کاخ معاشیق توانستند کنترل شهر عدن را در دست گیرند. اختلافات ریاض- ابوظبی بر سر کنترل شهر عدن زمانی بالا گرفت که امارات متحده عربی از نیروهای مسلح تحت امر خود نخواست این شهر بندری در یمن را به نیروهای ائتلاف واگذار نمایند؛ اقدامی که عربستان به دلیل حمایتش از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن به شدت خواستار آن بود.

این سفر ولیعهد ابوظبی به عربستان از پیش اعلام نشده بود و بر اساس گزارش رسانه ها مذاکرات مقام های سعودی و اماراتی در جریان این سفر به نتیجه ملموسی برای حل درگیری های عدن منجر نشد.

رسانه های سعودی کوشش بسیاری کردند تا با مانور دادن بر روی این دیدارها نشان دهند که هیچ اختلافی میان عربستان و امارات در مورد یمن وجود ندارد و دو کشور کوشش دارند با مذاکره در این خصوص جلو بروند.

سخنان تند و بی سابقه وزیر کشور دولت منصور هادی علیه ریاض و ابوظبی جنجال زیادی به دنبال داشت. در پی کنترل کامل شهر عدن به دست شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب، احمد المیسری وزیر کشور دولت مستعفی یمن، دولت عربستان سعودی و امارات را مورد انتقاد شدید قرار داد. وی خاطرنشان کرد: به شکست در عدن اعتراف می کنیم و به امارات تبریک می گوییم، اما این نبرد پایانی نیست.ما باز می گردیم و عدن را پس می گیریم. 400 خودروی زرهی امارات در این عملیات مشارکت کردند و ما با تسلیحات ابتدایی خود با آنها جنگیدیم.

او در ادامه با حمله به منصور هادی و دولت سعودی اضافه نمود: سکوت ریاست جمهوری یمن در برابر آنچه که در عدن رخ داد مشکوک است؛ در حالی که شریک ما، ما را سلاخی می کرد؛ عربستان سعودی چهار روز سکوت کرد.

درگیری های مسلحانه در شهر عدن، از چهارشنبه هفته گذشته پس از آن شروع شد که هانی بن بریک نایب رئیس شورای انتقالی جنوب از نیروهای تحت امر خود خواست به سمت کاخ المعاشیق (که بعد از سیطره بر آن به الیمامه تغییر نام یافت) حرکت نموده و آن را تصرف نمایند. این درگیری ها و کنترل کامل عدن به دست شبه نظامیان مورد حمایت امارات، در حالی صورت می گرفت که دولت سعودی کاملا سکوت نموده بود. ریاض به تازگی پس از گذشت چند روز از شبه نظامیان خواست تا درگیری ها را متوقف و از عدن عقب نشینی نمایند. هرچند شورای انتقالی جنوب برقراری آتش بس را پذیرفته اما تأکید نموده است که از شهر عدن عقب نشینی نمی نماید.

یک نکته قابل توجه، تغییر رویه شبکه العربیه در قبال مقام های سعودی و پیروی از خط ولیعهد ابوظبی است. شبکه العربیه در اقدامی قابل توجه طی چند روز گذشته یک گزارش جنجال برانگیر در مورد پرونده ترور جمال خاشقجی منتشر کرد. العربیه در این گزارش با مانور دادن در مورد پرونده خاشقجی این سؤال را بیان کرد که در حال حاضر جسد وی در کجا واقع شده است. این در حالیست که متهم شماره یک پرونده ترور خاشقجی محمد بن سلمان بوده و این گزارش کاملا علیه ولیعهد عربستان به شمار می آید.

در همین خصوص یکی از مسئولان سابق سازمان اطلاعات قطر خاطرنشان کرد که با انتشار این گزارش تعیین شد که امارات در حال حاضر مالک این شبکه است.

اختلافات عربستان و امارات طی دوره اخیر نه تنها بر سر یمن بلکه بر سر دیگر مسائل منطقه از جمله ایران شدت گرفته است. در حالیکه عربستان به صورت واضح و آشکار از زبان تهدید علیه ایران به ویژه در جریان تنش ها در منطقه خلیج فارس استفاده می نماید، امارات کوشش دارد تا موضع مبهم تری در قبال تهران اتخاذ نموده و ایران را علنا متهم نشان ندهد. اینکه خاندان حاکم در عربستان و امارات از دیر باز و حتی قبل از استقلال امارات در سال 1971 با یکدیگر درگیر بوده و بر مسائل مرزی و قدرت با یکدیگر اختلاف داشته اند بر کسی پوشیده نیست اما به نظر می رسد در جریان بحران یمن این اختلافات به شدت آشکار شده است؛ هرچند که مقام های دو کشور علاقه ای به آشکار شدن آن ندارند.

بدون شک شروع این اختلافات به تصمیم ناگهانی امارات مبنی بر عقب نشینی از یمن و تنها گذاشتن هم پیمان خود یعنی عربستان در جنگ چند ساله در این کشور باز می شود. اگر نتوان گفت که ائتلاف سعودی علیه یمن به صورت کامل مکوششی شده و چیزی از آن باقی نمانده است اما بدون تردید می توان گفت که شکاف های عمیقی در بدنه این ائتلاف به وجود آمده است.

در حالیکه رسانه های سعودی و اماراتی بی وقفه کوشش می نمایند روابط میان دو کشور به دور از هرگونه اختلاف و کدورت نشان دهند اما آنالیز وقایع جاری در منطقه به ویژه تحولات یمن و تعیینا تحولات عدن و درگیری میان نیروهای تحت امر هر کدام از آنها نشان از اختلافاتی دارد که قابل انکار نیست.

در هر صورت باید گفت که به نظر می رسد سفر از پیش اعلام نشده ولیعهد ابوظبی به عربستان و دیدار با مقامات این کشور بیشتر از آنکه قدمی در راستا حل بحران یمن داشته باشد جنبه تبلیغاتی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سفربی نتیجه بن زاید به عربستان، تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفربی نتیجه بن زاید به عربستان، تشدیداختلافات ابوظبی-ریاض برسر یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید