پای گربه ایرانی چگونه به قاره سبز باز شد؟

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، میراث فرهنگی کشور ها گستره ای به وسعت تمام دارایی های آن سرزمین دارد یعنی درست نیست که هویت یک کشور را محدود به بنا های تاریخی، آداب و رسوم و شخصیت های برجسته کشور ها کنیم.

پای گربه ایرانی چگونه به قاره سبز باز شد؟

امروزه در بعضی از مواقع نوع پوشش گیاهی و جانوری کشور ها هم جزو انکارناپذیری از میراث فرهنگی و هویت آن کشورها به حساب می آیند مثلا حیواناتی چون گوزن زرد ایرانی، فوک خزری، شاه بوف، پلنگ ایرانی، شاه روباه و گربه ایرانی بخشی از هویت کشور ما به حساب می آیند و به نوعی نماد ایران در سطح دنیا هستند البته ما در گذشته تا به امروز با بی توجهی به این بخش هویت کشورمان، بسیاری از حیوانات اصیل ایرانی همانند گوزن زرد ایرانی، فوک خزری و پلنگ ایرانی را در خطر انقراض قرار دادیم اما در سال های اخیر تا اندازه ای متوجه اشتباهمان شدیم و بعضی از گروه ها و افراد کوشش نموده اند با اطلاع رسانی نسبت به خطرات انقراض این حیوانات به مردم هشدار بدهند.

همانطور که می دانید گربه ایرانی یکی از ملوس ترین و زیباترین حیوانات اصیل کشورمان است که شاید به علت آنکه به دفعات دیده می گردد، اهمیت چندانی در میان ایرانیان ندارد، اما این امرخللی در اندازه معروفیت گربه ایرانی در سطح دنیا وارد ننموده است.

پیترو دلاواله دنیاگرد ایرانی در نامه ای که 20 ژوئن 1620در اصفهان به گربه ایرانی اشاره نموده است. در اصل نامه دلاواله به ما نشان می دهد که گربه های ایرانی با افزایش محبوبیتشان به وسیله ایتالیایی ها و فرانسوی ها به اروپا برده می شوند. گربه های ایرانی از حدود سده 16 میلادی به اروپا وارد شدند و در سال 2015 صندلی دوم محبوب ترین گونه ها در آمریکا را به خود اختصاص دادند.

نخستین نمایش دنیای گربه ایرانی پیش از آنکه به ایالات متحده آمریکا برود در شهر لندن و در سال 1871 رخ داد. امروزه یک گربه ایرانی که تاجی از الماس بر سر گذاشته، روی آرم موزه الماس در آمستردام جای خوش نموده است.

تمبر های پستی زیادی هم با تصویر گربه ایرانی در کشورهایی چون روسیه، مجارستان، کنگو، جمهوری آذربایجان و جمهوری چک چاپ شده اند.

باشگاه وبلاگ انجمن گفتگو

منبع: گردشبان

به "پای گربه ایرانی چگونه به قاره سبز باز شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای گربه ایرانی چگونه به قاره سبز باز شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید