چشم انداز دنیای آینده بدون ترامپ از نگاه نشریه آتلانتیک

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، با این که مخالفان و منتقدان دونالد ترامپ این روز ها به خاطر شکست او در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا شاد هستند و خروج او را از کاخ سفید به معنای پایان دوره کابوس وار حکمرانی او می دانند؛ اما بسیاری نیز هستند که باور دارند ترامپ چنان تاثیرات عمیقی در دنیا و فضای سیاسی دنیا گذاشته که تنها با خروجش از کاخ سفید، این تاثیرات رنگ نخواهند باخت. به باور این گروه از کارشناسان، ترامپ و ترامپیسم حتی در نبود او نیز ادامه خواهد داشت- و در واقع دنیا و به خصوص آمریکا دیگر هیچ گاه به روز های قبل از ظهور دونالد ترامپ باز نخواهد گشت.

چشم انداز دنیای آینده بدون ترامپ از نگاه نشریه آتلانتیک

به گزارش شفقنا از آتلانتیک؛ آنه آپلبوم نویسنده این سایت عقیده دارد که جهان بعد از این نخواهد توانست یک بار دیگر به شرایط نرمال- یعنی همان شرایطی که قبل از دوران ریاست جمهوری ترامپ بر جهان حاکم بود، بازشود. شرایطی که در آن آمریکا مدعی مدیریت جهان بود و البته مدعی دموکراسی در داخل و خارج از این کشور. اما ترامپ همه چیز را تغییر داد، و حالا دیگر این ادعا ها نه تنها جدی گرفته نمی شوند، که کشور های دیگر نیز به زندگی و تصمیم گیری بدون حضور مسلط آمریکا عادت کرده اند و بی تردید جو بایدن کار دشواری برای کنار آمدن با این شرایط خواهد داشت.

در این مقاله با اشاره به تبریکات زودهنگام رهبران مختلف جهان پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، که حتی رهبرانی مانند بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، جوزپه کنته نخست وزیر ایتالیا، مایکل مارتین نخست وزیر ایرلند، و پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا را نیز شامل می شد و چنان پرتعداد بود که فاکس نیوز حامی ترامپ هم توانایی کتمان و نادیده دریافت این استقبال را نداشت، چنین آمده: بی تردید رهبران جهان یک بار دیگر از این که می توانند با یک رهبر منطقی و معقول مصاحبه کنند، شادمانند و از این امر لذت می بردند. بیراه نیست اگر بگوییم آن ها هم از اینکه ترامپ و تیمش را چهار سال دیگر تحمل نخواهند کرد، و حالا می توانند با گروه دیگری ارتباط داشته باشند، از ته دل شاد شده اند.

با این حال یک نکته نادرست مهم و البته گمراه کننده در این میان وجود دارد و آن هایی که در جایگاه ها و موقعیت های مختلف به جو بایدن تبریک گفته اند، این مورد مهم را فراموش کرده اند که به رغم تصور همه، خروج ترامپ از جهانی سیاسی آمریکا به این معنا نیست که بعد از او دوباره به دوره قبل از او باز خواهیم گشت. نه. نقطه بازگشتی در این بین وجود ندارد. چون جهان مثل دوران قبل از ترامپ نیست و همه چیز در این چهار سال تغییر کرده است.

چون روابط آمریکا با دوستان و دشمنانش با چهار سال پیش تفاوت دارد و شبیه روابط چهار سال قبل نیست و، چون سازمان ها و نهاد های دیپلماتیک شبیه چهار سال پیش نیستند. در واقع بعد از انتخابات شماری از دموکرات ها و به خصوص مقامات دولت اوباما در تلاش هستند اوضاع به دوره قبل از ترامپ بازشود. اما وقوع چنین اتفاقی محال است. نمی شود نسبت به رخداد های دوره ریاست جمهوری ترامپ بی تفاوت ماند باشند.

در ادامه می خوانیم: آمریکا از سال 2016 به این سو دیگر اعتبار و آبرویی در مجامع بین المللی ندارد. در واقع ترامپ به این اعتبار خدشه وارد کرده است. آمریکا دیگر مهم ترین دموکراسی جهان نیست. هم چنین در این سال ها نظام سیاسی آمریکا به شدت ناکارآمد نشان داده و البته نگاه جهان به رهبران سیاسی ایالات متحده آمریکا نیز در جهان تغییر کرده و آن ها را به عنوان چهره هایی خطرناک نگریسته اند.

در این زمینه می توان به چند نظرسنجی مهم اشاره کرد که حاکی از این امر هستند. مثلا نظرسنجی هایی اخیرا منتشر شده که حکایت از این دارند که 70 درصد کره ای ها و 60 درصد ژاپنی ها دیگر آمریکا را به عنوان یک دوست قدیمی ندیده و به این متحد سابق به مثابه یک تهدید نگاه می کنند. حتی نظرسنجی های آلمان نشان می دهد که مردم این کشور از دونالد ترامپ بیشتر نفرت دارند، تا ولادیمیر پوتین، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی یا شی جینپینگ، رئیس جمهور چین.

نباید فراموش کرد که در جهان امروز اخبار در دسترس همگان هستند و نمی توان چیزی را مخفی نگه داشت. در ادامه یادداشت آمده که این ویژگی جهان امروز باعث می شود هیچکدام از اقدامات و رفتار های تنش زای ترامپ از یاد نرود. از جمله ادعا های تنش زای او و طرفدارانش درباره وقوع تقلب در انتخابات اخیر- که اوضاع را به شدت متشنج کرده و آمریکا را از کشوری با ادعای دموکراسی و ترویج ارزش های دموکراتیک در جهان، به کشوری که مهم ترین انتخاباتش آکنده از تقلب است، وامی نماید.

نویسنده آتلانتیک اعتقاد دارد که علاوه بر برهه انتخابات، ترامپ در تمام دوره چهار ساله ریاست جمهوریش تقریبا تمام ارزش های آمریکایی را زیر پا گذاشته است. تا جایی که دیگر یک آمریکایی نمی تواند کشورش را کشوری سالم و دور از استبداد و فساد بداند.

این اقدامات نادرست تنها بر آمریکایی ها و طرز تلقی شان از خود موثر نبوده- بلکه دیگر کشور ها را هم به صرافت انداخته جهان بدون آمریکا را هم تصور کنند. تصوری که حاصل بی اعتمادی عمیق مردم جهان به آمریکا است و البته به عقیده نویسنده مقاله سودش تنها به یک سری کشور معدود رسیده است.

یکی از کشور هایی که بیشترین استفاده را از رویکرد های نابخردانه ترامپ برده، چین است- که به رغم تمام لفاظی ها و ادعا های ضد چینی ترامپ و مقاماتی مانند مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تنها نیاز به چهار سال دیگر ریاست جمهوری ترامپ یا کسی مثل او دارد، تا جای آمریکا را در عرصه معادلات و نهاد های بین المللی بگیرد. یعنی در شرایطی که تا همین چند وقت پیش چین حکومتی خوش نام در جهان نبود، الان آمریکای ترامپ در مجامع بین المللی بی آبروتر و بی اعتبارتر از چین است.

منبع: فرارو

به "چشم انداز دنیای آینده بدون ترامپ از نگاه نشریه آتلانتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز دنیای آینده بدون ترامپ از نگاه نشریه آتلانتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید