تنش میان باکو و تفلیس در پی بازداشت یک سرباز ارمنی

به گزارش وبلاگ انجمن گفتگو، یک سرباز ارمنی در خطوط درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بازداشت شد.

تنش میان باکو و تفلیس در پی بازداشت یک سرباز ارمنی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ انجمن گفتگو به نقل از ترند، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بیان کرد که یک سرباز فراری ارمنی به نام آری کازاریان صبح روز دوشنبه 12 آگوست در منطقه فضولی در خطوط درگیری میان نیروهای این کشور و ارمنستان و با هوشیاری واحدهای آذربایجانی بازداشت شد.

این وزارت خانه خاطر نشان کرد که در بازپرسی های اولیه معین شد که علت فرار این سرباز ارمنی، خودسر بودن و نگرش های غیر قابل تحمل و غیر انسانی نسبت به کارکنان نظامی در واحدی بوده که این سرباز در آن مشغول به خدمت بوده است.

در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است که این مساله که این سرباز ارمنی بارها و بارها تحت فشار جسمی و روحی فرماندهان و سایر نظامیان قرار گرفته، از ورم های روی سر و زخم های روی بدن وی به وضوح قابل مشاهده است. در حال حاضر این سرباز ارمنی تحت مراقبت های پزشکی است و اقدامات مناسب برای آنالیز این حادثه در حال اجرا است.

دوید تونویان وزیر دفاع ارمنستان نیز درباره این حادثه اظهار نظر کرد. به گزارش ARKA، وی بیان کرد که آری کازاریان سرباز 18 ساله این کشور که روز دوشنبه از سوی نیروهای آذربایجانی اسیر شد، به احتمال زیاد راه خود را گم نموده بود.

تونویان تاکید نمود که این حادثه در حال آنالیز است.

وزیر دفاع ارمنستان در پاسخ به ادعای رسانه های جمهوری آذربایجان که مدعی فرار این سرباز به دلیل برخوردهای بی رحمانه با وی شده اند، از مردم خواست به پروپاگانداهای رسانه ای دشمن توجه نکنند.

تونویان گفت: می دانم که انتشار چنین اطلاعاتی ضروری نیست، زیرا اطمینان دارم که او راه خود را گم نموده است.

وزیر دفاع ارمنستان اضافه کرد: هم اکنون تمامی گام های ضروری برای بازگشت این سرباز در حال اجرا است. از سازمان های بین المللی از جمله کمیته بین المللی صلیب سرخ درخواست یاری نموده ایم.

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی شروع و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شد در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد. در این جنگ بیش از 30 هزار مسلمان آذری کشته و بالای یک میلیون آواره شدند.

در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه رژیم آتش بس برقرار شده ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه ، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است.

کارگروه موسوم به گروه مینسک در سال 1992 توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) برای حل مشکل قره باغ تاسیس شده است. ارمنستان هنوز چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را در خصوص عقب نشینی نیروهای مسلح خود از قره باغ کوهستانی و مناطق اطراف آن اجرا ننموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تنش میان باکو و تفلیس در پی بازداشت یک سرباز ارمنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش میان باکو و تفلیس در پی بازداشت یک سرباز ارمنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید